7x01 ,Lesson

15. září 2010 v 8:00 | _IYBuffy_ & :BB*: |  Díly Buffy..
.
ě
1

Istanbul. Po tmavé ulici běží vyděšená dívka. Je pronásledována dvěma muži v kápích a každý drží v ruce nůž. Dívka vyleze na střechu, ale tam narazí na své pronásledovatele a ti jí ze střechy shodí. Dívka se statečně brání, ale nakonec je probodnuta.

"Je to o síle" řekne Buffy Dawn, když zrovna z hrobu povstane čerstvý upír. Zatímco se upír snaží dostat ze země, tak Buffy podá Dawn kolík a zeptá se jí, kdo má sílu. Dawn řekne, že má kolík, ale Buffy jí opraví, že to neznamená mít sílu. Dawn začne argumentovat tím, že upír je nový, ale pak se podívá na svou sestru, která jen řekne "To on má sílu". Buffy ji začne poučovat o tom, jak je upír vždy silnější než ona a že by měla být vždy opatrná … Buffy nestihne domluvit, protože jí upír přeruší "Promiňte, asi jsem se zasekl. Zachytil jsem se nohou za nějaký kořen nebo co". Dawn se neudrží a odsekne "Takže on má sílu, jo?". Buffy se na ní podívá a jednou rukou vytáhne upíra z hrobu. Upír Buffy poděkuje a chce jí napadnout, ale Buffy ho rychle chytne za krk a řekne mu, ať se nesnaží s ní bojovat a pak ukáže na Dawn. Upír se otočí a jde směrem k Dawn, zatímco Buffy pokračuje ve svém proslovu o síle. Upír napadne Dawn, která ho přehodí a upír přistane na zemi. Dawn rychle vezme kolík a bodne upíra, ale netrefí srdce. Upír Dawn odhodí a vstane. Dawn sebere další kolík z tašky a zaútočí, ale upír jí chytne za ruku a chystá se Dawn kousnout. Buffy ho zezadu chytne za límec a odhodí. Po krátké bitvě sebere Buffy meč a usekne upírovi hlavu. "Je to skutečné, to je jediná rada, Dawn. Vždycky je to skutečné." Buffy pomůže Dawn vstát a podívá se jí na krk. Jsou tam vidět dva malé vpichy po zubech. Dawn začne mluvit o tom, jak nevěděla, co se může stát, ale Buffy jí řekne, že to zvládla skvěle. Dawn pak připomene, že se netrefila do srdce. Sestra se jí přizná, že poprvé taky netrefila srdce. Pak se začnou bavit a řeknou, že se "to" vrací. Obě nemohou uvěřit, že je to zpět a tak brzy. Vypadá to, že se baví o návratu velkého Zla. Následující den. Ředitel Wood drží velké nůžky, přestřihává stužku a tím tak slavnostně otevírá novou Sunnydaleskou střední.

Westbury, Anglie. Giles jezdí na koni. Seskočí z koně a dojde k Willow, která sedí pod stromem. Willow zírá do země a pomocí magie nechává vyrůst velkou tropickou květinu. Giles řekne "To sem nepatří" a Willow souhlasí. Giles si myslí, že je to tropická květina z Paraguaye, ale není si jistý a tak se Willow zeptá. Willow jen řekne "Paraguai", pak se usměje a řekne, že všechno na zemi je propojené. Willow se také Gilesovi přizná, že si myslela, že ji sem přivedl, aby ji mohl zabít. "Místo toho se ke mně chováš jako Dumbledore, učíš mě vše o magii a kořenovém systému." Giles se zeptá "To je to co chceš?" Will smutně odpoví "Chci být Willow". Giles jí řekne, že bude vždycky Willow bez ohledu na to, co se stalo nebo se stane.

Záběr na Alexe, jak vystupuje ze svého luxusního auta a míří k domu Summersových. V ruce má nějaké stavební plány. Buffy zavolá na Dawn a řekne jí, aby si pospíšila jinak přijdou pozdě. Alex vejde do kuchyně a zeptá se jí, jak se daří. Buffy se mu přizná, že se jí nezdá nejlepší nápad posílat Dawn do stejně školy, kde se Buffy před třemi lety pokusili zabít. Alex hodí na stůl plány nové Sunnydaleské střední a řekne, že tam nejsou žádné tajné chodby, žádné pentagramy a všechno je absolutně bezpečné. Pak ještě porovná nové plány se starými a zjistí, že Brána pekla, která kdysi byla pod knihovnou, je teď pod kanceláří ředitele. Dawn se zeptá:Takže ředitel je ďábel? Nebo v obrovském nebezpečí, řekne Buffy. Je první den školy a Buffy ještě rychle kontroluje, jestli má Dawn všechno "Učebnice, oběd, kolík?" Dřív než odejdou, tak Buffy vezme zabalenou krabici s mašlí a podá jí Dawn. Dawn se usměje a zeptá se, jestli je to zbraň. "Ano, je" odpoví Buffy a usměje se. Dawn krabici pomalu otevírá…

Střih do nové Sunnydaleské střední. Alex zastavuje a Buffy a Dawn vystupují z auta. Buffy si neodpustí poučný proslov "A drž se dál od hyeních lidí, nebo ještěrčích atletů, nebo jestli uvidíš něco, co je neviditelné…" V tomto skvělém proslovu jí přeruší ředitel. Robin Wood je hezký, usmívající se ředitel a splete si Buffy s Dawninou mámou. Buffy ho opraví, ale myslí si, že nosí účes jako staré ženské. Ředitel je uvítá a poté odejde. Dawn míří do školy a Buffy je pár kroků za ní. Buffy vchází do chodby nové školy a rozhlíží se. Všude je ticho, protože žáci jsou ve svých třídách. Pak někdo hodí míčem do skříňky a Buffy se vyděsí. Rozhodne se zjistit, kdo to byl a vidí, že za rohem mizí jeden kluk. Buffy běží za roh, ale kluk už je pryč. Buffy otevře dveře do sklepa a zavírá za sebou. Ve třídě se musí Dawn stejně jako ostatní žáci představit.

Buffy vejde na záchodky a podívá se do zrcadla "není to účes jaký nosí matky" řekne. Pak se podívá k umyvadlu a vidí, že tam leží nějaký dřevěný talisman, kolem kterého je omotané chmýří. Buffy talisman zvedne a v tu chvíli se za ní objeví zombie a řekne "Nemůžeš jí ochránit. Nedokázala jsi ochránit mě." Zombie má popraskanou, zelenou kůži v obličeji. Buffy se otočí, ale zombie ženy už je pryč. Pak na ní ze strany vyskočí další zombie, tentokrát muž a zařve na ní "Vypadn odtud, vypadni odtud!" Buffy udělá krok zpět a když se rozhlédne, nikoho nevidí. Je na toaletách sama.

"Zbožňuju tanec. Mám ráda hudbu. Mám ráda začátky Britney Spears, než vyprodala. Takže hlavně jí, um, malování prsty a macaronské úmění…" Dawn stojí ve své lavici a představuje se. V tu chvíli vrazí do třídy Buffy a zařve "Dawn!" a okamžitě jí varuje, že není v bezpečí. Dawn stále tiše stojí v lavici, ponížená. Buffy si uvědomí, co udělala a tak řekne, že je Dawn ohrožovaná kouřením. Dawn se podívá na Buffy, pak na třídu a učitele a řekne "A taky mám sestru".

V kavárně sedí Halley a Anya u stolu a poslouchají nějakou píseň. Anya řekne, že duo, které zpívá tu píseň je šest týdnů na výsluní a už by chtěli pomstu. "To aby ses šla schovat" řekne sarkasticky Halley. Anya se jí zeptá, co to mělo znamenat a Halley jí to vysvětlí. Všichni si myslí, že Anya začíná být moc mírná a že bývávala tou nejobávanější démonkou Pomsty, ale pak svou sílu ztratila kvůli Alexovi. Taky řekne, že jedna žena po ní chtěla, aby svého bývalého proměnila v žábu a Anya ho proměnila ve francouze. Také se zmíní, že D'Hoffryn řekl, že se blíží velké zlo a je špatná doba na to, hrát si na dobrého démona.

Venkovní část školy je ještě stále v rekonstrukci, Buffy přichází k Alexovi, který se jí ptá, jestli je všechno v pořádku. "Jistě, pokud ti nevadí zombie-přízrak". Alex se ptá Buffy, jestli to jsou zombie nebo duchové, ale Buffy neví a přizná se, že zničila Dawnin společenský život. Nakonec to zakončí myšlenkou, že zombie nejsou náhoda.

"Můžu si půjčit tužku?" zeptá se nějaký kluk Dawn. Dawn otevře penál a podá mu ji. Díky moc, odpoví kluk, nyní vypadá stejněj jako zombie na záchodkách a bodne tužkou Dawn do obličeje. Dawn zaječí, spadne na zem a zakrývá si oko. Třída se chechtá a učitel běží k Dawn. Ta zjistí, že je OK. Omluví se a řekne, že to byla vosa a že je alergická. Zeptá se, jestli by mohla jít na záchod. Nějaký kluk řekne "Myslím, že to mají v rodině."

Na záchodcích. Dawn sedí na zavřené míse a najednou zaslechne vzlykání. Následuje zvuk. Buffy rychle prochází chodbou a narazí do Wooda, který se zajímá o to, proč je stále ve škole. Začínají si povídat. Dawn prohledává záchody. Na jednom najde dívku, která sedí na zavřené toaletní míse a pláče. Prozradí Dawn, že je tam někdo s nimi. Dawn řekne, že je tam jen ona, ale dívka zavrtí hlavou. Ředitel Wood se přizná k tomu, že už o už Buffy slyšel.

Dawn se dívce představí a ta jí prozradí, že se jmenuje Kit. Dawn se jí zeptá, jestli viděla něco děsivého. Kit řekne "Nebudeš mi věřit". Ale Dawn jí ujistí, že ano. Pak obě kouknou do zrcadla a uvidí tři zombie. Zářivky, které jsou nad nimi, začnou vybuchovat. Dawn chytne Kit za ruku a začnou utíkat, ale podlaha pod nimi začne praskat a z děr vylézají ruce mrtvol a zabraňují Dawn a Kit v cestě. Najednou podlaha kompletně praskne a obě dívky mizí v díře.

Záběr na zděšený obličej Willow, která se snaží chytit dech. Giles jí drží v náručí a říká jí, aby odpočívala. Oba jsou stále na trávníku pod stromem. Giles se Willow zeptá, co si pamatuje. Willow řekne, že si povídali a pak sáhne rukou na zem. "Všechno je propojené, cítila jsem to" řekne Willow. Pak ještě řekne, že viděla, jak se Brána pekla otevírá a chce nás všechny spolknout.

Kit pomáhá Dawn vstát. Obě jsou nyní ve sklepě. Nedosáhnou na díru v podlaze, a tak musí najít jiný východ. Vypadá to, že ředitel Wood se probíral Buffyinými starými záznamy ... velmi tlustou složkou. Dawn se Kit zeptá, jestli jí zombie něco řekli. Kit přizná, že jí řekli, že tu zemře a spolu s ní i všichni ostatní. Pak obě narazí na kluka. Je to ten samý kluk, kterého Buffy viděla na chodbě s míčem. Šel si dolů do sklepa zakouřit, potkal školníka, ale pak zjistil, že je to zombie. Dívky se ho zeptají kudy přišel, ale on řekne, že neví, protože utekl jako ženská. Náhle se před nimi objeví tři mrtvoly. Dawn si vzpomene na svůj dárek. Sáhne do kapsy a Kit se jí zeptá, co je to. Dawn vytáhne z kapsy mobil.

Buffy stále mluví s ředitelem a snaží se ho přesvědčit, že Dawn je ještě horší než ona a že by jí měli vyloučit. Tomu se ředitel jen zasměje. V tu chvíli se ozve Buffyin mobil. Buffy zjistí, co se děje a Woodovi namluví, že jí volá hlídač jejích psů. Ředitel uslyší slovo "mrtvý" a znepokojí se. Buffy ho přesvědčí o tom, že jí zemřeli psi. "A Buffy? Není tohle skvělý uvítání? Trčím v blbým sklepě!" Dawn kývne a položí telefon. Buffy se omluví a Ředitel jí popřeje hodně štěstí s její "psí pragédií". Dawn, Kit a kluk netrpělivě čekají na Buffyin příchod. Dawn se zeptá, kam zombie šly, rozhlédne se, ale nic nevidí. Najednou jí jedna zombie zezadu chytne a zvedne do výšky.

Buffy vchází na záchody a skočí do díry, která vede do sklepa. Rozhlédne se a začne volat Dawn. Jedna zombie mobil zvedne a řekne, že už je příliš pozdě. Pak se před Buffy objeví jedna starší zombie. Buffy stojí proti mrtvole a zeptá se co chce. "Strach? Pomsta? Chutné mozky?" Za první mrtvolu si stoupne mladá dívka, také zombie a obviní Buffy z toho, že si užívala se svým mrtvým přítelem, místo aby jí zachránila před vlkodlakem. Všechny tři zombie jí začnou obviňovat, ale Buffy jim skočí do řeči a řekne, že jí je jedno, jak zemřeli a jediné co chce, je najít svou sestru. Mrtvoly řeknou, že tohle místo je teď jejich, protože bylo vystavěno na jejich hrobech. A chtějí, aby odešla, aby mohli odpočívat v pokoji. Buffy si všimne, že stojí před nějakými dveřmi. Po delší bitce se Buffy konečně dostane ke dveřím, otevře je a narazí do … Spika!

Spike se na Buffy podívá. Má delší kudrnaté vlasy. Buffy se ho zděšeně zeptá "Jsi skutečný?" Spike se šíleně zasměje. Pak Buffy pohladí po tváři. "Buffy … kachna". Buffy se ho nechápavě zeptá "Kachna? Tady je kachna?" Ale dřív než dostane odpověď, tak jí jedna zombie praští do zad kovovou tyčí. Buffy se brání mrtvolám a Spike se vrací zpět do své místnosti. Buffy stále bojuje s mrtvolami a rychle vběhne do místnosti, kde je Spike a zamkne dveře. Pak se Spika zeptá, jestli viděl Dawn, ale všimne si, že Spike vůbec neví, co říká. Mluví o křídě a vodě, pak se otočí zády k Buffy a snaží se skrýt hrudník košilí. Buffy k němu pomalu přijde a opatrně rozhalí košili. Spike má kolem srdce hluboké šrámy. Buffy se ho zeptá, co dělal a on odpoví, že se to snažil vyříznout. V tu chvíli Buffy zazvoní telefon. Je to Dawn, která je v místnosti blízko kotelny. Dawn se Buffy zeptá, co zombie chtějí, ale Buffy na to nedokáže odpovědět. Spike řekne, že to nejsou duchové a Buffy tak obrátí svou pozornost opět na Spika. Spike jí prozradí, že to jsou duše kontrolované talismanem, vyvolané pro pomstu a že i čtyřleté dítě by na to přišlo. Buffy řekne Dawn, aby nikam nechodila, že si jí najde. Zavěsí, znepokojeně se podívá na Spika, který si stále něco mumlá pro sebe, a odchází za Dawn.

Buffy se snaží zjistit, kam zombie šli. Vzpomene si na zmínku o talismanu. Rychle vytáhne mobil a volá Alexovi. Dawn řekne, že potřebuje najít nějaké zbraně, aby mohli zombie zdržet. Kluk najde dvě cihly. Dawn požádá Kit o její tašku. Kit jí podá Dawn a ta vysype věci na podlahu. V tu chvíli se znovu objeví tři mrtvoly. Dawn rychle naháže dvě cihly do tašky a odhodlá se k útoku. Taškou jednu mrtvolu srazí k zemi, ale druhá jí praští pěstí. Kit zakřičí. Buffy zaslechne Kitin křik a běží jí na pomoc. Alex vběhne na záchody a málem spadne do díry. "Oh! Pravý opak všeho dobrého!" usměje se a začne hledat talisman. Jedna zombie se snaží ublížit Dawn, ale na poslední chvíli se objeví Buffy a začne s mrtvolami bojovat. Buffy vytrhne Dawn její silnou zbraň a začne mrtvoly bezhlavě mlátit, ale ty stále vstávají. Alex leze po zemi a konečně najde talisman, chce ho rozlomit, ale na záda mu skočí zombie a začne s ním bojovat. "Opravdu v tom chcete pokračovat?" Buffy se v boji zeptá tří zombií. "Co nám uděláš ... zabiješ nás?" odpoví nejstarší.

Alex konečně rozlomí talisman a zombie z jeho zad zmizí. Stejně tak i ostatní zombie ve sklepě. Kluk se zeptá, jestli jsou pryč a Buffy řekne, že ano "Musel rozlomit talisman." Dawn se Buffy zeptá, jak věděla o talismanu? "Vždy je to talismanem" odpoví chytře Buffy. Jedinou otázkou je, kdo ho tam položil. "Opravdu sis o tom nedělala legraci." Dawn, Buffy, Kit a Carlos ocházejí "Myslím, že se to tady nezměnilo." Podotkne Daw. "Já nevím, vypadá to menší..." řekne Buffy.

Na chodbě se Buffy ještě naposledy přesvědčí, že jsou všichni tři v pořádku. Kit Buffy obejme, a kluk Buffy řekne, že je to ta nejskvělejší máma, jakou kdy poznal. Dawn dá nejistě Buffy pusu na tvář, a pak se svými novými kamarády odchází. Buffy si nejistě prohrábne vlasy, když v tom k ní přistoupí ředitel Wood. Myslí si, že je velmi divné, když se Buffy baví s Carlosem a Kit, kteří jsou známí průšviháři a jejich složky jsou stejně tak tlusté jako ty Buffyiny. Wood viděl, jak je Buffy vzládla a jak lehce je přesvědčila, aby šli do třídy. Wood se Buffy zeptá, jestli by nechtěla pracovat jako výchovná poradkyně a Buffy tuto nabídku přijme. Ředitel Wood jí také připomene, že plat není až tak vysoký, ale Buffy se jen usměje.

Ve sklepě, Spike se choulí na zemi a mluví sám se sebou: "Problém je … měl jsem připravený proslov. Naučil jsem se ho. Ach, bože. Ona to nepochopí, nepochopí."
Pohled nám ukáže, že kolem Spika chodí Warren "Samozřejmě, že to nepochopí, Sparky. Jsem za hranicí jejího chápání. Je to dívka. Cukr a koření a všechno … zbytečné, pokud nepečeš. Jsem víc než to. Více než maso."
Přemění se do Glory "více než krev. Já jsem … však víš, opravdu si nemyslím, že existuje výraz, který by byl pro mě dost dobrý. Ach, mé jméno bude na všech rtech, za předpokladu, že jejich rty nebudou vyrvány. Prozatím ne. Což je v pořádku."
Přemění se do Adama "Dokážu být trpělivý. Všechno je v mezích. Ona je přesně tam, kde ji chci mít. A ty taky, číslo 17. Jsi přesně tam, kam patříš."
Přemění se do Starosty Wilkinse, který si ke Spikovi klekne "Co sis to myslel? Že získáš duši a všechno bude v pohodě? Duše je kluzčí než namazané veslo. Proč si myslíš, že jsem prodal tu svojí? No, nejspíš sis myslel, že budeš svým vlastním pánem, a já to respektuju, ale…"
"…to nikdy nebudeš. Vždycky budeš můj." Drusilla hladí Spika po tváři, ale Spike se ani nehne. "Vždycky budeš v temnotě se mnou, zpívat naše písničky. Jsi jako naše písničky, že jo? Vždycky jsi je měl rád, hned od začátku. A to je to kam míříme."
Vstane a přemění se v Pána "Zpátky na začátek. Bez zvuku, beze slov … pravý začátek. Příštích pár měsíců bude docela zajímavých. A myslím, že se při tomto procesu všichni dozvíme něco o sobě samých. Ty se dozvíš, že jsi dojemný nicota, pokud už ti to nedošlo. Podívej se na sebe. Snažíš se dělat to, co je správné, zrovna jako ona. Pořád ti to nedošlo. Není to o tom být správný, nebo být špatný…"
Pán se přemění do Buffy, která založí ruce "Je to o Síle".


zdroj textu: nikolpolis.blog.cz

fotky:nalezeny námi!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama